18 listopada 2020

II edycja „Rzeszowskiego Niebieskiego Marszu”

Organizator: Przedszkole Publiczne Nr 34 w Rzeszowie, Al. T. Rejtana 30, 35-310 Rzeszów, tel. (17) 748 34 00, niebieski.marsz@gmail.com

Przedsięwzięcie: II edycja „Rzeszowskiego Niebieskiego Marszu”

Przedszkole Publiczne Nr 34 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Rzeszowie bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka  organizowanych przez UNICEF Polska. Organizuje w ramach tego dnia II edycję „Rzeszowskiego Niebieskiego Marszu” na znak solidarności z wszystkimi dziećmi świata.

W I edycji “Niebieskiego Marszu” wzięło udział prawie 4 tysiące dzieci w wieku przedszkolnym z miasta Rzeszów. Wraz z opiekunami maszerowali w okolicach swoich placówek z transparentami, niebieskimi balonikami, wstążeczkami. Przez cały dzień odbywały się zajęcia, rozmowy, prezentacje dotyczące praw dziecka, a w naszej placówce było nam miło gościć Panią Kurator.

Również w tym roku do włączenia się w „Niebieski Marsz” zostały  zaproszone wszystkie placówki przedszkolne z miasta Rzeszów i zaprzyjaźnione placówki z Podkarpacia. Zostały poproszone o zorganizowanie zajęć dotyczących praw dziecka, dekoracji okolicznościowych oraz jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna marszu w otoczeniu swojej placówki (z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych).

Patronat Honorowy Podkarpackiego Kuratora Oświaty – wydarzenia “Niebieski Marsz”, mającego miejsce w placówkach w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Data: 20 listopada 2020 r., godzina   9.00 – 11.00

Na początek: Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty przeczyta bajkę dla wszystkich przedszkolaków biorących udział w “Niebieskim Marszu”, opowie o swojej pracy i zwróci uwagę, jak ważne są prawa dzieci.

Poprzez łącze internetowe (facebook)  wypowiedzi i bajki odsłucha ponad 3000 przedszkolaków z podkarpackich przedszkoli.

Przedszkole Publiczne Nr 34 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Rzeszowie bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.

W tym roku przypada 31. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

20 listopada to szczególna data, która powinna zwrócić naszą uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.

To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączają się także placówki edukacyjne w Polsce. Co roku setki szkół i przedszkoli decydują się w szczególny sposób uczcić kolejną rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter