Informacja z Ministerstwa Edukacji Narodowej:
Inicjatywa ta realizowana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Inwestycji C2.1.3 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), przy wsparciu Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych społeczeństwa oraz zwiększenie wykorzystania kompetencji cyfrowych w życiu codziennym, edukacji i pracy, a także wsparcie procesu transformacji cyfrowej kraju. Jedną z wyodrębnionych grup docelowych programu są nauczyciele wychowania przedszkolnego.
Do tej pory ze szkoleń skorzystało ponad 23 tysiące nauczycieli wychowania przedszkolnego. Docelowo jednak może z nich skorzystać ponad 34 tysiące nauczycieli. Szkolenia odbywają się w 12 – 14 – godzinnym cyklu zajęć (liczonym w godzinach zegarowych) w trybie stacjonarnym lub mieszanym (tj. w połączeniu z nauczaniem zdalnym asynchronicznym lub synchronicznym) i realizowane są w grupach liczących maksymalnie 14 uczestników.
Realizacja szkoleń została powierzona doświadczonym podmiotom wyłonionym w ramach konkursu, a programy szkoleń są zgodne z standardami przygotowania nauczycieli wychowania przedszkolnego w zakresie kompetencji cyfrowych opracowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę trenerów i obejmują kluczowe zagadnienia, takie jak:
- metodyka rozwijania kompetencji cyfrowych (w tym myślenie komputacyjne i higiena cyfrowa) bez konieczności nadmiernego wykorzystywania narzędzi ekranowych przez dzieci,
- wykorzystanie technologii ICT w komunikacji z rodzicami oraz administracji,
- tworzenie własnych scenariuszy zajęć i korzystanie z e-zasobów,
- bezpieczeństwo w sieci i ochrona prywatności.
Mając na uwadze wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące ograniczania ekspozycji dzieci na narzędzia ekranowe w wieku przedszkolnym, pragnę podkreślić, że przygotowanie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym może być z powodzeniem realizowane od najmłodszych lat bez wykorzystania takich narzędzi.
Nabywanie wiedzy i umiejętności analizowania informacji, krytycznej oceny tych informacji, myślenia komputacyjnego, rozwiązywania problemów, a także wiedza na temat zasad higieny cyfrowej, podstawowych cyberzagrożeń czy ochrony prywatności to zagadnienia, których znajomość warunkuje bezpieczne i umiejętne odnalezienie się dzieci i młodzieży w społeczeństwie cyfrowym.
Szkolenia, z uwagi na harmonogram realizacji KPO, będą prowadzone wyłącznie do połowy czerwca 2026 roku, dlatego szczególnie zależy nam na sprawnym dotarciu z informacją do wszystkich potencjalnych uczestników szkoleń, którzy jeszcze z nich nie skorzystali.
Nauczyciele na szkolenie mogą zgłaszać się samodzielnie lub być skierowani przez placówkę.
W przypadku zgłoszenia się co najmniej 2 nauczycieli z danej placówki, którzy ukończą szkolenie, możliwe jest udzielenie grantu placówce w kwocie do 6 366 zł netto (podatek VAT jest niekwalifikowany) z przeznaczeniem na zakup cyfrowych materiałów dydaktycznych, w tym na zakup służbowego sprzętu komputerowego, takiego jak laptopy lub tablety dla nauczycieli. Do aplikowania o grant uprawnione są placówki otrzymujące dotację oświatową.
Zależy nam, aby informacja o prowadzonych szkoleniach dotarła do jak najszerszego grona nauczycieli wychowania przedszkolnego. W związku z tym będę zobowiązana za upowszechnienie informacji o szkoleniach wśród nauczycieli.
Szkolenia organizowane są przez Ostatecznych Odbiorców Wsparcia (OOW) wybranych do ich realizacji w poszczególnych regionach Polski. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat szkoleń (programu) oraz zapisania się na szkolenia należy skontaktować się bezpośrednio z właściwymi OOW realizującymi poszczególne moduły szkoleniowe.
PODKARPACKI ZESPÓŁ PLACÓWEK WOJEWÓDZKICH W RZESZOWIE
Numer przedsięwzięcia: KPOD.05.08-IW.06-0027/25
Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu II

















