4 stycznia 2024

Informacja z Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15

Przekazujemy Panu prace młodzieży – laureatów konkursu „Bezpieczny Internet w komiksie”, zorganizowanego w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu przez Państwową Komisję ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz nagranie teledysku, dotyczącego relacji online, który powstał ze współpracy Państwowej Komisji z Centrum Reintegracji Społecznej w Goniądzu.

Z nagrodzonymi pracami można zapoznać się pod adresem:

https://pkdp.gov.pl/podsumowanie-i-edycji-ogolnopolskiego-konkursu-dla-studentow-akademii-sztuk-pieknych-i-uczniow-szkol-plastycznych-pt-bezpieczny-internet-w-komiksie/

Poszczególne komiksy można pobrać ze strony:

https://pkdp.gov.pl/wp-content/uploads/2023/06/Komiks-wersja-do-druku.pdf

Teledysk jest dostępny na stronie:

https://pkdp.gov.pl/wp-content/uploads/2023/10/Teledysk-PKDP-final-1.mp4

Celem konkursu było uświadomienie młodym ludziom zagrożeń związanych z niewłaściwym korzystaniem z sieci, zwłaszcza odnośnie bezpieczeństwa osobistego – ochrony przed wykorzystaniem seksualnym.

Na konkurs przysłano wiele bardzo ciekawych, pomysłowo wykonanych prac. Pokazują one, że młodzi ludzie są świadomi zagrożeń związanych z nadmiernym i poza bezpiecznym korzystaniem z urządzeń ekranowych i Internetu. Wśród grafik znajdziecie Państwo te nawiązujące do higieny i bezpieczeństwa cyfrowego, cyberprzemocy, groomingu, nierealnych oczekiwań wobec swojego wyglądu kształtowanych pod wpływem social mediów, dbania o prywatność i ochronę danych, bezpiecznego nawiązywania relacji w sieci itp. Być może łatwiej będzie podjąć z młodzieżą dyskusję, bazując na zawartych w komiksach doświadczeniach i przemyśleniach młodych artystów.

Teledysk opowiada historię nastolatki uwiedzionej i skrzywdzonej przez osobę poznaną w Internecie. Ponieważ nagranie zawiera drastyczne treści, rekomendujemy wykorzystanie materiału wśród starszych dzieci i młodzieży, z odpowiednim komentarzem nauczyciela. Ten materiał również stanowi dobry wstęp do dyskusji na temat zasad bezpiecznego zachowania w Internecie, zawierania znajomości online, hejtu, reagowania na przemoc w sieci i szukania pomocy. Nagranie zawiera również tablice informacyjne na temat wykorzystania seksualnego dzieci, które ułatwią prowadzenie zajęć profilaktycznych.

Podczas dyskusji z uczniami przydatne mogą okazać się informacje na temat tego, gdzie szukać wsparcia i pomocy w trudnych sytuacjach. Poniżej umieszczamy przykładowe komunikaty wraz z numerami polecanych telefonów i linkami stron.

„Jeśli to też jest Twoje doświadczenie lub masz problemy, o których nie umiesz rozmawiać z bliskimi – potrzebujesz wsparcia lub chcesz się zwyczajnie w świecie wygadać? Jeżeli nie wiesz co robić, pamiętaj, że zwrócenie się po pomoc jest pierwszym krokiem do poprawy sytuacji. Zadzwoń lub napisz.”


116 111
Telefon Zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
https://116111.pl/

800 12 12 12
Telefon Zaufania dla Dzieci Rzecznika Praw Dziecka
https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

800 119 119
Telefon Zaufania TPD dla dzieci i młodzieży
https://800119119.pl/

800-12-00-02
„Niebieska Linia” Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie

Możesz też wejść na stronę serwisu “Życie warte jest rozmowy”: https://zwjr.pl/dlaczego-tutaj-jestes


Polecamy lektury:

– „Bezpieczeństwa online placówek oświatowych“,
wydanego przez Ministerstwo Cyfryzacji link:

https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/ost_Standard_bezpieczenstwa_online_placowek_oswiatowych.pdf

– „Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów“,
wydane przez NASK i FDDS

https://www.saferinternet.pl/images/artykuly/projekty-edukacyjne/Kompendium_www.pdf

Jak podaje Ośrodek Rozwoju Edukacji w jednej ze swoich publikacji; wśród uczniów w wieku 10-13 lat zwiększa się częstotliwość zachowań ryzykowanych, dlatego w tej grupie szczególnie zaleca się rozszerzenie działań profilaktycznych. Natomiast wśród uczniów w wieku 7-9 lat zajęcia profilaktyczne przyczyniają się do wzrostu zachowań pożądanych. (Profilaktyka w szkole. Stan i rekomendacje dla systemu oddziaływań profilaktycznych w Polsce, Lublin 2019).

Pamiętając o tym, że odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala w znacznym stopniu zapobiec wykorzystaniu seksualnemu dzieci, uniknąć wielu sytuacji ryzykownych i potencjalnie niebezpiecznych, Państwowa Komisja zachęca placówki oświatowe do wykorzystanie plakatów i wideo jako materiału dydaktycznego w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter