14 kwietnia 2023

IT Fitness Test 2023

CTC-CTC.4061.43.2023.ŁG

Warszawa,  11 kwietnia 2023 r.

 

 

Szanowni Państwo,

 

postępująca transformacja cyfrowa sprawia, że umiejętności z obszaru TIK stają się coraz bardziej potrzebne. Już teraz wpływają na całe społeczeństwo i rynek pracy, dlatego naszym zadaniem jest zadbanie o to, aby uczniowie byli dobrze przygotowani do zachodzących zmian. Aby prawidłowo zaplanować nasze działania w tym obszarze, niezbędne są nam dane, dotyczące aktualnego poziomu rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów.

Dlatego ponownie zachęcamy Państwa do udziału w organizowanym w naszym kraju przez Związek Cyfrowa Polska IT Fitness Test 2023, czyli badaniu umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Cyfrowy sprawdzian pozwala sprawdzić poziom kompetencji w obszarach takich jak:

  • sprawne korzystanie z Internetu,
  • bezpieczeństwo i systemy komputerowe,
  • narzędzia do współpracy i media społecznościowe,
  • narzędzia biurowe,
  • zdolności rozwiązywania złożonych problemów.

Test przygotowano w dwóch wersjach – odpowiednio dla uczniów szkół podstawowych (zalecany dla klas siódmych i ósmych) oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych (ta wersja wskazana jest również dla nauczycieli, studentów i pozostałych zainteresowanych).

Co ważne, test sprawdza faktyczne umiejętności, a nie tylko wiedzę. Do przeprowadzenia sprawdzianu potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do Internetu. Zachęcamy uczniów do udziału w IT Fitness Test, a Państwu przekazujemy również instrukcję przeprowadzenia testu umiejętności cyfrowych w klasach.

Serdecznie prosimy o wsparcie w rozpowszechnianiu informacji o badaniu. W tym celu przekazujemy Państwu również poradnik dla uczestników testu, ulotkę oraz plakat, który można wydrukować i wywiesić w szkole w widocznym dla uczniów miejscu. Wszystkie wskazane materiały można znaleźć tutaj.

Test będzie dostępny do 31 października 2023 r. Znajdą go Państwo pod adresem http://itfitness.eu/pl. Dodatkową zachętą są nagrody – laptopy oraz tablety, które zostaną przekazane dla uczniów i nauczycieli z najlepszymi wynikami po zakończeniu tegorocznego sprawdzaniu.

Zapraszamy do udziału.

Z wyrazami szacunku

Tomasz  Kulasa
Zastępca Dyrektora
Ministerstwa Edukacji i Nauki

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter