19 kwietnia 2022

Program edukacyjny “ROZUMIEM = SZANUJĘ”

Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim (Partner projektu) realizuje projekt wdrażający pilotażowo edukacyjny program zapobiegający radykalizacji wiodącej do dyskryminacji i mowy nienawiści pn. „ROZUMIEM=SZANUJĘ”Projekt rozpoczął się w grudniu 2021 i potrwa do czerwca 2022 roku.

W dniu 25 kwietnia 2022 roku w godzinach 9:00-10:30, PPBW organizuje spotkanie informacyjne online, podczas którego zostaną przedstawione działania projektu, przebieg realizacji z perspektywy Szkoły z możliwością dyskusji i bezpośredniego zadania pytań dotyczących jego wdrażania. Z uwagi na zasadność upowszechnienia projektu szerszemu gronu odbiorców, serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym spotkaniu.

Celem głównym projektu „ROZUMIEM=SZANUJĘ” jest promocja zachowań wolnych od wszelkich form radykalizmu, dyskryminacji i mowy nienawiści wśród uczniów i nauczycieli, rodziców oraz w środowisku lokalnym.  

Został on opracowany zgodnie z modelem logicznym, ugruntowanym w naukach społecznych i opartym na dowodach pochodzących z diagnozy zagrożenia radykalizacją i potrzeb w zakresie jej zapobiegania, przeprowadzonej w Polsce w 2020 roku wśród nauczycieli oraz uczniów.

Program, poprzez dialog i aktywne uczestnictwo, zakłada: dostarczenie adresatom wiedzy na temat procesów radykalizacji prowadzących do dyskryminacji i mowy nienawiści, w tym skutków prawnych i społecznych przestępstw motywowanych nienawiścią; zaangażowanie ich w konstruktywną dyskusję nad polaryzacją społeczną prowadzącą do braku tolerancji dla odmienności; wzmocnienie umiejętności psychospołecznych sprzyjających pozytywnej komunikacji w środowiskach rówieśniczym, rodzinnym i szkolnym; umożliwienie rozwijania hobby.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji na spotkanie pod tym linkiem w terminie do 22 kwietnia 2022 roku. Po wypełnieniu formularza otrzymają Państwo link do wydarzenia.

W razie pytań związanych z wydarzeniem, proszę o kontakt (tel. 61 843 34 11, e-mail martyna.kakalec@ppbw.pl).

Agenda:

9:00 – 9:15          Powitanie uczestników oraz przedstawienie założeń programu – dr Marzena Kordaczuk-Wąs, Autorka Programu, PPBW

9:15 – 9:30          Pilotażowe wdrożenie programu w I LO w Gorzowie Wielkopolskim – Mariusz Biniewski, Dyrektor Szkoły oraz Kamila Szymankiewicz, Koordynatorka Programu w Szkole

9:30 – 9:40          Program z perspektywy uczniów – Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego

9:40 – 9:55          Program z perspektywy ekspertów; doświadczenia z przeprowadzonych zajęć – Mirosława Korejba, Ekspertka Programu

9:55 – 10:10       Ewaluacja programu – dr hab. prof. UP Jadwiga Mazur, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

10:10 – 10:15     Plan dalszego rozwoju programu – dr Marzena Kordaczuk-Wąs, Autorka Programu, PPBW

10:15 – 10:30     Sesja pytań i odpowiedzi

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter