WPROWADZENIE:
Jednym z głównych zadań stawianych przed Policją jest troska o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Niniejsze nakłada na policjantów wiele obowiązków, które realizowane są w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób małoletnich to także jeden z priorytetów w działalności wielu instytucji, służb i organizacji.
Zauważyć należy, że każdego dnia podkarpaccy policjanci dbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. W ramach realizacji ustawowych zadań funkcjonariusze podejmują także działania profilaktyczne, których głównym celem jest zwiększanie świadomości i edukacja w zakresie bezpiecznych zachowań. Mundurowi swoim profilaktycznym przekazem starają się docierać do każdej grupy wiekowej. Od najmłodszych słuchaczy, aż do seniorów. Policjanci wiedzą, jak ważna jest nauka i tworzenie prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat. Dlatego też szczególną troskę o bezpieczeństwo i związane z tym przedsięwzięcia profilaktyczne kierują właśnie do dzieci.
Grupą małoletnich osób, która spotyka się z nowymi sytuacjami są uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych. Dzieci zaczynając kolejny etap kształcenia, uczą się funkcjonować w nowym otoczeniu. Aby najmłodsi uczniowie, u progu edukacji, poczuli się bezpiecznie, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wdraża do realizacji działania z zakresu profilaktyki społecznej ukierunkowanej na bezpieczeństwo dzieci pod nazwą „Bezpieczeństwo-pierwsza klasa” – edycja na rok szkolny 2024/2025. Projekt edukacyjno informacyjny skierowany jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Przedsięwzięcie realizowane będzie w roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych szkół podstawowych przez policjantów realizujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej, komórek ds. nieletnich i patologii oraz dzielnicowych z jednostek miejskich i powiatowych Policji województwa podkarpackiego.
W ramach niniejszego projektu policjanci prowadzić będą zajęcia/lekcje profilaktyczne w pięciu obszarach tematycznych tj.:
- Bezpieczeństwo na drodze,
- Bezpieczeństwo w szkole,
- Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni,
- Bezpieczeństwo w domu,
- Bezpieczeństwo podczas zabawy.
Porad za pośrednictwem prezentacji multimedialnej w zakresie bezpiecznych zachowań udzielać będzie dzieciom maskotka podkarpackiej Policji – Miś, który na potrzeby projektu profilaktyczno-edukacyjnego przyjął imię „POPO”.
Nadmienić należy, że w edycji na rok szkolny 2023/2024 na terenie województwa podkarpackiego zorganizowanych zostało 784 spotkania, w której wzięło udział około 17 920 uczniów.
ADRESACI PROJEKTU:
- Uczniowie klas I szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego.
CEL GŁÓWNY PROJEKTU:
- Podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczniów klas I szkół podstawowych
z terenu województwa podkarpackiego.
CELE POŚREDNIE PROJEKTU:
- Wzrost wiedzy w zakresie bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych;
- Uświadamianie specyfiki zagrożeń jakie mogą wystąpić na drodze, w szkole, podczas zabawy, w domu czy cyberprzestrzeni;
- Upowszechnienie wśród dzieci zasad bezpiecznego poruszania się na drodze, zachowania się w domu, podczas zabawy, w szkole oraz cyberprzestrzeni;
- Zacieśnienie współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci.
METODY I FORMY REALIZACJI PROJEKTU:
- Spotkania edukacyjno-informacyjne dla uczniów klas I szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie;
- Promowanie założeń projektu w lokalnych mediach;
- Współpraca ze szkołami podstawowymi funkcjonującymi na terenie województwa podkarpackiego.
PODMIOTY REALIZUJĄCE PROJEKT:
- Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie – nadzór merytoryczny;
- Komendy miejskie/powiatowe Policji województwa podkarpackiego – realizacja działań;
PODMIOTY PARTNERSKIE (podmioty, które zostaną zaproszone do współpracy)
- Kuratorium Oświaty w Rzeszowie;
- Szkoły podstawowe z terenu województwa podkarpackiego;
- Lokalne media.
CZAS REALIZACJI PROJEKTU: projekt realizowany będzie od września 2024 roku do końca czerwca 2025 roku (rok szkolny 2024/2025).
ŹRÓDŁA INFORMACJI O PROJEKCIE ORAZ SPOSOBY UPOWSZECHNIANIA:
Podmioty, które przewidziane są do współpracy w realizacji założeń programu zostaną pisemnie powiadomione o wdrożeniu niniejszego przedsięwzięcia i zaproszone do współrealizacji założeń.
Informacje o podejmowanych działaniach, inicjatywach i przedsięwzięciach będą umieszczane na stronie podkarpackiej Policji oraz rozpowszechniane w mediach.
SPRAWOZDAWCZOŚĆ Z REALIZACJI PROJEKTU:
Dane dotyczące realizacji działań przez komendy miejskie i powiatowe Policji województwa podkarpackiego należy gromadzić na bieżąco. W formie zbiorczej informacji przesłane zostaną do Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie do 30 czerwca 2025 roku.
MATERIAŁY EDUKACYJNO-INFORMACYJNE DO WDRAŻANIA DZIAŁAŃ:
- materiały edukacyjno-profilaktyczne przygotowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewodzie Policji w Rzeszowie;
- materiały pozyskane/opracowane przez komendy miejskie i powiatowe Policji podkarpackiego.
AUTORZY PROJEKTU NA SZCZEBLU WOJEWÓDZKIM:
- Monika Hędrzak – ekspert Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich
i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, - szt. Jerzy Ossoliński – specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich
i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
JEDNOSTKI REALIZUJĄCE DZIAŁANIA:
- Komendy miejskie i powiatowe Policji z terenu województwa podkarpackiego.
KOORDYNATOR DZIAŁAŃ NA SZCZEBLU WOJEWÓDZKIM:
- mł. insp. Marta Tabasz – Rygiel – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
JEDNOSTKA KOORDYNUJĄCA REALIZACJĘ DZIAŁAŃ NA SZCZEBLU WOJEWÓDZKIM:
- Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Zespół ds. Profilaktyki Społecznej
Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej
Policji w Rzeszowie