5 czerwca 2019

Zaproszenie do udziału w akcji pn. „Przerwany marsz…”

Rzeszów, 2019 – 06 – 05

WIJ.5534.10.2019

Państwo
Dyrektorzy szkół i placówek
w województwie podkarpackim

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji pn. „Przerwany marsz…”, która ma polegać na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.

Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Zachęcamy, by 2 września 2019 r. uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego wspólnie z babciami, dziadkami, a także osobami samotnymi, które mieszkają w danym regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny. W ten sposób w całej Polsce stworzymy możliwość międzypokoleniowego dialogu, który będzie cennym doświadczeniem dla uczniów.

Punktem kulminacyjnym akcji będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. MEN zachęca również do publikowania na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych zdjęć ze szkolnych klas z udziałem Seniorów – z hasztagiem: #PrzerwanyMarsz.

Drugą częścią akcji będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami samotnymi, które odpowiedzą na pytanie, jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku, a także jacy byli wtedy młodzi ludzie. Utrwalone w ciekawy sposób rozmowy i wspomnienia staną się częścią wspólnej publikacji.

Współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.

Zapraszam społeczności podkarpackich szkół do udziału w tym wydarzeniu.

Podkarpacki Kurator Oświaty
Małgorzata Rauch

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter