27 listopada 2023

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zaprasza na cykl spotkań z młodzieżą pod hasłem „Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zaprasza na cykl spotkań z młodzieżą pod hasłem „Opowiem Ci o Sprawiedliwych”. Jest to inicjatywa upamiętnienia bohaterstwa Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Myślą przewodnią jest historia Rodziny Ulmów z Markowej, która w 1942 r. mimo ubóstwa i zagrożenia życia przyjęła pod swój dach uciekających przed terrorem niemieckim Żydów z Markowej i Łańcuta, za co 24 marca 1944 r. została rozstrzelana. Ratując życie innych Józef i Wiktoria Ulma wraz z dziećmi: Stasią, Basią, Władziem, Franusiem, Antosiem, Marysią  i Dzieckiem Nienarodzonym stracili własne. Inicjatywa w sposób szczególny wpisuje się w wyjątkową okoliczność beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej, która ma nastąpić 10 września 2023 roku.  W kontekście beatyfikacji istnieje bezapelacyjna potrzeba szerszego propagowania historii  i chrześcijańskiej postawy tej polskiej rodziny. Wierzymy, że taka forma przekazywania historycznej wiedzy na trudne i newralgiczne tematy polsko-żydowskie będzie atrakcyjniejsza i łatwiejsza do przyswojenia dla młodych. 

Spotkanie z młodzieżą pod hasłem „Opowiem Ci o Sprawiedliwych”  odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. S. Okrzei 7) , 29 listopada o godz. 9:00.

Rejestracja odbywa się poprzez system RSIO dostępny pod adresem:

https://ko.rzeszow.pl/app/rsio/logowanie/ankiety/render/192

Program spotkania będzie się składał z trzech elementów tj: 

  1. Wystawa „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych” – składająca się z 21 rollupów, która w wersji profesjonalnej została po raz pierwszy przedstawiona na Papieskim Uniwersytecie Urbanianium w Watykanie. Wystawa jest swoistą lekcją historii z życia Rodziny Ulmów z okresu II wojny światowej, przypominając o zbrodniach niemieckich nazistów, o bezwzględnej polityce wobec Polaków i jej skutkach. Zachęca do głębszej refleksji nad życiem człowieka, nad wartościami ratowania ludzkiego życia, nad byciem Sprawiedliwym bez względu na okoliczności, czego wspaniałym przykładem jest choćby Rodzina Ulmów z Markowej.
  2. Prelekcje – program wydarzenia będzie obejmował wystąpienia prelegentów. Będą to
    • Mariusz Arkadiusz Pilis – polski reżyser, producent, scenarzysta filmowy, dziennikarz i korespondent wojenny, autor filmów dokumentalnych.  dr Artur Dobrucki – Główny opiekun ekspozycji i zbiorów – Pełnomocnik Dyrektora ds. programowych i rozwoju Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
    • dr Piotr Szopa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, od 2005 roku zawodowo związany z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Od 2018 roku zajmuje stanowisko naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa. Jest autorem i współautorem książek o tematyce historycznej, a także redaktorem kilkudziesięciu artykułów oraz audycji radiowych i telewizyjnych. Obecnie Dyrektor Muzeum – Zamku w Łańcucie.
  3. Film„Historia jednej zbrodni” to nowy film dokumentalisty, reżysera i scenografa Mariusza Pilisa opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie.
Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter