17 kwietnia 2019

PAMIĘTAMY! MŁODZIEŻ OBROŃCOM OJCZYZNY!

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium

Józef Piłsudski

PAMIĘTAMY! MŁODZIEŻ OBROŃCOM OJCZYZNY!

 

Panie/Panowie
Dyrektorzy Szkół Województwa Podkarpackiego

 

Kwiecień jest miesiącem wyjątkowym dla każdego Polaka. To czas kiedy wspominamy wiele istotnych dla naszego kraju rocznic, w sposób szczególny oddając hołd wszystkim tym, którzy żyli i walczyli w trudnych czasach. Ich odwaga, męstwo i ofiara krwi sprawiły, że możemy dziś cieszyć się wolnością i suwerennością, za którą winni jesteśmy Im pamięć i szacunek.

Rok 2019 to czas, w którym przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Mając na uwadze te tragiczne dla nas wydarzenia, pamiętajmy o tych, którzy już od l września 1939 r. samotnie musieli stawić czoło potężnemu agresorowi. Stając do nierównej walki, w której wojsko polskie wraz z ludnością cywilną z niezwykłym oddaniem broniło każdego skrawka polskiej ziemi. Kampania wrześniowa i bohaterstwo walczących pokazały, że Polski i Polaków nigdy nie opuścił duch walki, męstwa i poświęcenia dla Ojczyzny. Niech wyrazem naszej wdzięczności będzie pamięć o żołnierzach września 1939 r., których postawa jest przykładem niezwykłego patriotyzmu i niezłomności.

Chcąc docenić tych niezwykłych ludzi, którzy z miłości do Ojczyzny nie wahali się poświęcić zdrowia i życia pragnę zaprosić wszystkie szkoły oraz placówki oświaty z województwa podkarpackiego do włączenia się w kwietniu w akcję opieki nad grobami, pomnikami i innymi trwałymi miejscami pamięci upamiętniającymi przede wszystkim żołnierzy września 1939 r. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat początków II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń, jakie rozegrały się w konkretnych regionach naszego województwa i ludzi z nimi związanych. W ten sposób możliwe będzie wzmocnienie świadomości obywatelskiej, lokalnej tożsamości i postaw patriotycznych zwłaszcza wśród młodych ludzi, do których głównie akcja ta jest skierowana.

W związku z powyższym zachęcam dyrektorów szkół oraz grona pedagogiczne do zapoznania się z Ewidencją Miejsc Pamięci Narodowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, która dostępna jest na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W ten sposób zainteresowane placówki będą mogły wybrać miejsce, najlepiej w swojej okolicy, które taką opieką warto objąć. Ważne jest, aby zainteresować akcją jak największą liczbę uczniów, którzy porządkując wybrane miejsce, zapalając na nim znicz lub składając wiązankę kwiatów będą mogli oddać należy hołd polskim bohaterom oraz umocnią pamięć o niech, przekazując ją kolejnym pokoleniom. Dzięki temu pamięć ta będzie wciąż żywa i stanie się piękną lekcją patriotyzmu dla potomnych.

Zainteresowane szkoły mogą zgłaszać wybrane przez siebie miejsce na platformie Nowe RSIO, gdzie umieszczona jest lista objętych opieką obiektów.

Chciałabym zachęcić jak najwięcej osób do włączenia się w akcję upamiętniania miejsc stanowiących materialne świadectwo wydarzeń jakie rozegrały się na terenie Polski we wrześniu 1939 r. Tak, by żadne lokalne miejsce pamięci nie zostało w tym czasie zapomniane. Jednocześnie zwracam się z prośbą, aby rozpoczęte w kwietniu działania kontynuowane były w kolejnych miesiącach i latach. Bowiem pamięć trwa dopóty, dopóki przekazywana jest przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Te szczególne miejsce na zawsze już nosić będą ślady odciśnięte przez historię, które należy pielęgnować i przekazywać potomnym, aby już nigdy nie powtórzyły się tak tragiczne wydarzenia.

Akcja przeprowadzona będzie przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a rolę jej koordynatora pełnić będzie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

 

Wojewoda Podkarpacki
          Ewa Leniart

 

Dyrektorzy szkół mogą zgłaszać chęć opieki nad miejscami upamiętniającymi żołnierzy września 39 na platformie Nowe RSIO.