12 kwietnia 2023

Podkarpacki Kurator Oświaty zaprasza na szkolenie online z zakresu zachowań suicydalnych dzieci i młodzieży.

RW.5751.15.2023.MZ                                                                     Rzeszów, 2023-04-05

Państwo
Dyrektorzy szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych i placówek
w województwie podkarpackim

Zobowiązuję wszystkich Państwa dyrektorów do udziału w szkoleniu online z zakresu zachowań suicydalnych dzieci i młodzieży.

Druga część szkolenia online odbędzie się 12 kwietnia 2023 r. w godzinach 10.00 – 12.00 za pośrednictwem komunikatora internetowego TEAMS.

Program szkolenia:

„Postwencja w szkole – działania szkoły i poradni w obliczu próby samobójczej lub samobójstwa ucznia”.

Zakres tematyczny:

  1. Rozpowszechnienie i możliwe następstwa prób samobójczych i samobójstw wśród dzieci i nastolatków.
  2. Najważniejsze zadania działań postwencyjnych – odpowiedzialność pracowników szkoły, wsparcie ze strony poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz innych instytucji i organizacji.
  3. Działania wspierające ucznia po próbie samobójczej oraz jego opiekunów i środowisko rówieśnicze – monitorowanie bezpieczeństwa ucznia po próbie, psychoedukacja opiekunów, informowanie grupy rówieśniczej.
  4. Działania wspierające opiekunów i środowisko rówieśnicze po śmierci samobójczej młodej osoby – informowanie członków społeczności szkolnej, zajęcia wspierające umiejętność radzenia sobie z kryzysami.

Prowadząca:

Małgorzata Łuba

suicydolożka, psycholożka, trenerka – „To Be”, Życie warte jest rozmowy”. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Jest ekspertką Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPiN w Warszawie (zapobiegajmysamobojstwom.pl) i opracowuje rekomendacje dla szkół, dotyczące reagowania w obliczu zagrożenia suicydalnego oraz prowadzi monitoring mediów. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie na temat interwencji w kryzysie samobójczym oraz w Menadżerskiej Akademii Nauk Społecznych w Warszawie na temat psychologicznych podstaw zachowań samobójczych, postwencji i samouszkodzeń. Jest współautorką książek: Interwencje po śmierci samobójczej – o znaczeniu i potrzebie działań postwencyjnych w szkole, Samouszkodzenia – zrozumieć, aby zapobiec, Interwencja kryzysowa. Wybrane zagadnienia, Młodzi w kryzysie, Pracownia rozwoju zawodowego nauczyciela.

Linki do szkolenia zostanie udostępniony na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie w systemie RSIO na dwie godziny przed spotkaniem.

PODKARPACKI KURATOR OŚWIATY

        Małgorzata Rauch

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter