3 grudnia 2020

SZKOŁA OZDROWIEŃCÓW – Apel do Młodzieży i Pracowników oświaty

Rzeszów,  2020-12-02

WiJ.966.29.2020                                                                             

Szanowni Państwo,   

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2. Terapia osoczem ozdrowieńców jest jedną z najskuteczniejszych metod leczniczych przy zakażeniach wirusowych. Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizują wirusa SARS-CoV-2 i pozwalają szybciej pokonać infekcję COVID-19.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która zastąpiłaby ludzkie osocze czy krew. Jedynym ich źródłem są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

Zapewne w naszym województwie są ozdrowieńcy także wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych i oddziałów szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorów, nauczycieli czy pracowników placówek oświatowych, dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc chorym, potrzebującym, szczególnie teraz, oddania krwi i osocza. Można to zrobić w ramach zainaugurowanej przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego  w ramach akcji SZKOŁA OZDROWIEŃCÓW. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18–65 lat po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19.

Więcej informacji o sposobie oddania  krwi, osocza na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Rejestrując się, podajcie nazwę akcji: SZKOŁA OZDROWIEŃCÓW

Zachęćcie do udziału w akcji innych. Jeżeli podejmiemy wyzwanie, to tego najcenniejszego leku, jakim jest krew i osocze ozdrowieńców nie zabraknie. Być może komuś z Waszych bliskich.

Podkarpacki Kurator Oświaty
Małgorzata Rauch

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter