7 października 2019

Wartości, o które walczyli Powstańcy są aktualne! Przesłanie Powstańców Warszawskich do młodych Polaków i Deklaracja Młodego Pokolenia

Warszawa, 1 października 2019 r.

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

zwracamy się do Was z prośbą o zaangażowanie w promowanie przesłania do młodych.
To ważny dokument, który powstał z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Przesłanie zostało ogłoszone podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstańcy przekazali je najważniejszym osobom w prezydentowi Andrzejowi Dudzie, prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu oraz przedstawicielom organizacji, stowarzyszeń i środowisk młodzieży, w tym. m.in.: Związkowi Harcerstwa Polskiego, Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszeniu Harcerskiemu, Związkowi Ochotniczej Straży Pożarnej, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Radzie Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy i za które gotowi byli oddać życie, są aktualne także dzisiaj. Przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, jak godnie żyć, jak być dobrym człowiekiem i obywatelem. Dlatego jednym z zadań młodego pokolenia powinna być ich obrona i kultywowanie. O pielęgnowanie tych wartości apelowali Powstańcy w swoim przesłaniu. Podkreślali, że pamięć o nich będzie dawała kolejnym pokoleniom siłę i inspirację. 

Chcemy, aby słowa Powstańców Warszawskich dotarły do jak największej liczby młodych ludzi. Wierzymy, że będą one dla młodego pokolenia prawdziwym drogowskazem w codziennych wyborach i działaniach. Dlatego jeszcze raz apelujemy o udział w akcji i udostępnienie uczniom treści przesłania.

Wszystkie szkoły, które chciałyby otrzymać drukowaną wersję apelu Powstańców Warszawskich, aby wyeksponować ją w widocznym miejscu, mogą skontaktować się z Muzeum Powstania Warszawskiego, wysyłając do 30 listopada 2019 r. wiadomość na adres:  przeslaniedomlodych@1944.pl

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę również na Deklarację Młodego Pokolenia – odpowiedź na przesłanie do młodych, którą przygotowała Rada Dzieci i Młodzieży RP we współpracy z innymi organizacjami młodzieżowymi. To wyraz szacunku oraz hołdu dla Powstańców Warszawskich, a także zobowiązanie do wierności ideałom, o które walczyli.

Mamy nadzieję, że zarówno Przesłanie Powstańców Warszawskich do Młodych Polaków, jak i Deklaracja Młodego Pokolenia staną się zachętą do działania dla młodych ludzi. 

INFORMACJA MEN

Z wyrazami szacunku

Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Jan Ołdakowski
Muzeum Powstania Warszawskiego

Załączniki

Deklaracja Młodego Pokolenia podpisana_MEN
Data: 2019-10-07, rozmiar: 295 KB
Przesłanie Powstańców do Młodych
Data: 2019-10-07, rozmiar: 252 KB
Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter