15 lutego 2023

27 marca 2023 r. – Nowa Inicjatywa Komisji Europejskiej – Dzień Autorów Europejskich

Dzień Autorów Europejskich ma za zadanie ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej oraz jako narzędzie służące wzmocnieniu pozycji jednostki, przyczyniając się do wyposażenia uczniów w odpowiedni zestaw umiejętności, aby poprzez czytanie mogli stawić czoło bieżącym wyzwaniom społecznym i osobistym.

Już 27 marca 2023 r. zapraszamy szkoły średnie wzięcia udziału do akcji czytania na głos.

Zaproszenie dla szkół

W imieniu Komisji Europejskiej chcielibyśmy zaprosić szkoły średnie do przyłączenia się do tej inicjatywy. Można to zrobić poprzez:

  • zaproszenie do udziału w wydarzeniu szkolnym autora lub popularnej osoby, która mogłaby czytać na głos wybraną książkę;
  • goszczenie przedstawiciela sektora czytelniczego, który zaprezentuje różne zawody związane z branżą czytelniczą (autor, ilustrator, tłumacz, redaktor itp.), aby zwrócić uwagę na ich różnorodność;
  • przeprowadzenie sesji czytania na głos z uczniami w klasie.

 

Jak dokonać zgłoszenia?

Szkoły zainteresowane udziałem powinny do 20 lutego 2023 r. wysłać wiadomość na adres e-mailowy: EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu.

 

Zachęćmy razem młodych Europejczyków do czytania,  pomóżmy im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową.

 

Zobacz więcej:
https://erasmusplus.org.pl/aktualnosci/dzien-autorow-europejskich-27-marca-2023-r-promocja-czytelnictwa-wsrod-mlodziezy

Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć tutaj: 
https://culture.ec.europa.eu/cultural-and-creative-sectors/books-and-publishing/day-of-european-authors.

 

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter